Университет кош окутуу боюнча эл аралык конференциянын катышуучусу

28-ноябрда 2023-жылдын Ташкентский институту текстиль жана жеңил өнөр жай организовал  эл аралык илимий-практикалык конференция «Ролу дуального билим берүүнүн даярдоо жогорку квалификациялуу кадрлар үчүн өнөр жай ишканаларынын жана инновациялык мамилелерди өнүктүрүү, илим, билим берүү, өндүрүштүк кластерлерди». Конференция офф / онлайн режиминде өттү.

Бул иш-чаранын алкагында "Евразиялык эл аралык университети" билим берүү мекемеси өз ара кызматташуу жөнүндө меморандум даярдады. Ректор р.а. Аманова жана "Узтекстильпром" Ассоциациясы, төраганын кеңешчиси Д. М. Мухамедова бул Меморандумга кол коюшту.

Онлайн режиминде конференциянын катышуучулары болуп а.т. Каймулдинова, проректор жана ЕЭУ деканынын орун басары С. А. Орозкулова катышышты. Жаңы окуу жылында дуалдык окутуу " Дизайн "негизги билим берүү программасына киргизилген, дал ушул 2-курстун студенттери үчүн теориялык билими бар жана Сүрөтчүлүк чеберчилик, дизайн боюнча компетенциялар калыптанган. Бул долбоорду ишке ашыруу үчүн "Дизайн" НББПнын окуу процессине дуалдык окутууну киргизүү боюнча живопистин көркөм өнөрканасы, "тигүү буюмдарын конструкциялоо" методикалык кабинети, "түс теориясы", "Дизайн-студия"чеберканалары ачылган. Адисти даярдоодо практикалык багытты күчөтүү үчүн этно стилиндеги мода көргөзмөлөрүндө жана сүрөттөрдүн жана чоподон жасалган буюмдардын көргөзмөлөрүн уюштурууда студенттердин чыгармачылыгын милдеттүү түрдө көргөзүү каралган.

Евразия эл аралык университетинен негизги баяндамачы болуп "дизайн, медиа жана коммуникациялар" кафедрасынын башчысы - Бектенова В.Е. анын "Дизайн 'билим берүү программасына дуалдык окутууну киргизүүнүн перспективалары" темасындагы илимий доклады конференциянын катышуучуларынын көңүлүн бурду жана чоң кызыгуу менен талкууланды.

Конференция тажрыйба алмашуу үчүн аянтча гана болбостон, билим берүү жана өнөр жай тармагында жаңы өнөктөштүк байланыштарды түзүү үчүн форум болуп калды. Меморандумга кол коюу жана докладдар заманбап өнөр жай үчүн кадрларды даярдоодо жана окутууда инновациялык ыкмаларды жайылтуудагы маанилүү кадамдар катары белгиленет.

Эл аралык конференциянын программасы>>>