ЕЭУнун кызматкерлери учун маданий эс алуу

2024-жылдын 28-февралында Евразия эл аралык университетинин (ЕЭУ) кызматкерлери Токтогул Сатылганов атындагы Кыргыз мамлекеттик филармониясында болушту. Бул иш-чара жагымдуу эс алуу гана болбостон, университеттин кызматкерлери үчүн маданият жана искусство дүйнөсүнө сүңгүп чыгуу үчүн уникалдуу мүмкүнчүлүк болду.

Кыргыз Республикасынын Эл артисти, Токтогул атындагы мамлекеттик сыйлыктын лауреаты, искусство таануу илимдеринин доктору, профессор Роза Аманованын «Маржан» тобунун коштоосунда тартууланган кереметтүү концерттик программасы өнөрү менен гана эмес, элдин жүрөгүн да толтурду. терен сезимдер жана шыктануу менен угуучулар.

Бул укмуштуудай концерттик жолугушуу бардык көрүүчүлөргө музыкадан жана чыгармачылыктан ырахат алууга гана эмес, Кыргызстандын маданий мурастарынын байлыгын сезүүгө да мүмкүнчүлүк берди. Бул форматтагы маданий эс алуу көңүл ачып гана тим болбостон, инсандын руханий чөйрөсүн байытууга, чыгармачылык ой жүгүртүүгө жана искусствону кабыл алууга түрткү берээрин баса белгилей кетүү зарыл.

Концерттерге, филармонияларга баруу сыяктуу маданий иш-чаралар адамдын жашоосунда маанилүү роль ойнойт. Алар эс алуу жана көңүл ачууну гана камсыз кылбастан, маданий горизонтторду калыптандырууга салым кошуп, түрдүү искусство жана салттарды түшүнүү горизонтторун кеңейтет. Бул тажрыйбалар жана улуу маданият ишмерлери менен болгон өз ара мамилелер жаңы жетишкендиктерге шыктандырып, чыгармачылык ой жүгүртүүгө түрткү болот.

Ошентип, концерттерге жана филармонияларга баруу ырахат алып гана койбостон, адамдын ички дүйнөсүн байытып, аны маданий көп түрдүүлүккө жана чыгармачылык таасирлерге көбүрөөк ачык кылат. Евразия Эл аралык университетинин кызматкерлеринин жашоосундагы маданий эс алуу алардын күнүмдүк жашоосундагы искусство менен маданияттын баалуулугун кайра карап чыгууга мүмкүндүк берген жаркын учурга айланды.