V Эл аралык илимий конференция «Чыгыш-Батыш дисциплиналар аралык дискурс: XXI кылым. Илим, техника, чыгармачылык, билим» аттуу орустун көрүнүктүү музыка таануучусу Михаил Сергеевич Заливадныйдын жаркын элесине арналып, А.И.Герцен атындагы Россия мамлекеттик педагогикалык университети жана У. Хажибейли атындагы Баку музыкалык академиясы аркылуу уюштурулган.

Конференциянын катышуучуларына жана уюштуруучуларына Евразиялык Эл аралык университетинин ректору, искусство таануу илимдеринин доктору, профессор Роза Асановна Аманова куттуктоо сөзүн сүйлөп, заманбап илим менен билимде трансдисциплинардык мамиленин маанилүүлүгүн баса белгиледи.

«Урматтуу уюштуруучулар жана кесиптештер! Мен сиздерди музыка коомчулугу, жалындуу искусство сүйүүчүлөрү, ошондой эле ар кандай илимий чөйрөлөрдүн өкүлдөрү үчүн трансдисциплинардык мамилени жайылтуу үчүн чогулган бул маанилүү окуя менен чын жүрөктөн куттуктайм. Музыка - уникалдуу көрүнүш, бириктирүүчү глобалдык тил, маданий айырмачылыктарга карабастан баарыбызды бириктирет», - деп белгиледи Роза Аманова.

Ал өз сөзүндө музыка жөн гана нота жана обон менен чектелбестен, тарых, философия, математика, адабият жана башка көптөгөн тармактар ​​менен тыгыз байланышта болгон искусство экенин баса белгиледи. Мындай трансдисциплинардык мамиле, анын ою боюнча, жаңы горизонтторду ачып, музыкалык искусство боюнча гана эмес, билимдин башка тармактары боюнча да биздин түшүнүгүбүздү байытат.

«2019-жылдан бери салтка айланган бул маанилүү иш-чарага катышуу мүмкүнчүлүгүңүз үчүн рахмат. Сиздин таасириңиз, берилгендигиңиз жана кесипкөйлүгүңүз илимдин, искусствонун жана билимдин туура жолдо баратканына ишеним жаратат», - ал конференциянын уюштуруучуларына ыраазычылык билдирди.

Роза Асановна Аманова конференциянын бардык катышуучуларына берилгендиги жана кесипкөйлүгү үчүн ыраазычылык билдирип, илимдин, билимдин жана искусствонун бардык тармактарында мындан аркы инновациялык изилдөөлөргө багытталган жемиштүү иштерин каалады.

Ошондой эле Евразиялык эл аралык университетинин атынан «Дизайн, медиа жана коммуникациялар» кафедрасынын башчысы, Кыргызстандын Дизайнерлер союзунун, Евразиялык дизайнерлер союзунун, ошондой эле Казакстандын этникалык дизайнерлер союзунун мүчөсү Винера Бектенова сөз сүйлөдү. Ал өзүнүн докладында музыканын дизайн процессине тийгизген таасирин жана уникалдуу визуалдык жана аудио тажрыйбаларды түзүү үчүн бул эки искусствонун өз ара аракеттенсүн изилдөөнү сунуштады.

Ал өз сөзүндө музыка менен дизайндын кызматташтыгы чыгармаларды кабыл алууну гана байытпастан, чыгармачылыктын жаңы формаларына өбөлгө болуп, дизайн тармагындагы инновациялык изилдөөлөргө дем берерин баса белгиледи.

«Музыка жана дизайн, өз ара аракеттенүү, уникалдуу жана кайталангыс тажрыйбаларды жаратып, эмоцияларды козгоп, бизди курчап турган дүйнөнү кабыл алууну байыта алат. Бул симбиоз музыка жана дизайн чөйрөсүндө чыгармачылыкка дем берип, жаңы перспективаларды ачат», - деп белгиледи Винера Эмиловна.

Анын баяндамасы конференциянын катышуучуларынын зор кызыгуусун ойготуп, баяндамадан кийинки талкуу искусствонун ар кандай түрлөрүнүн өз ара байланышкан маселелердин кеңири чөйрөсүн ачып берди.

Винера Эмиловна Бектенованын конференцияга катышуусу искусствонун өз ара байланышы жаатындагы изилдөөлөрдүн маанилүүлүгүн баса белгилеп, анын тажрыйбасы жана билими илимий чөйрөнүн ичиндеги диалогду байытууга чоң салым кошкон. Евразиялык Эл аралык университети дисциплинардык диалогду жана илимий потенциалды өнүктүрүүгө активдүү катышкан өкүлдөрү менен сыймыктанат.