EЭУ «Ednet» агенттиги тарабынан уюштурулган онлайн тренингине катышат

2024-жылдын 18-январында Евразиялык Эл аралык университети “Ednet” билим берүүнүн сапатын камсыздоо агенттиги тарабынан уюштурулган “Окутуу натыйжаларын калыптандыруу: БЖКдон ОНры чейин” аттуу бир айлык онлайн тренингге катышат.
Окутуу Кыргыз Республикасынын жогорку окуу жайларынын окутуучуларынын билим деңгээлин баалоодо туш болгон кыйынчылыктарды жеңүүгө багытталган.
Бүгүнкү күнгө чейин аныкталган көйгөйлөрдүн бири – көптөгөн мугалимдердин БЖК (билим, жөндөм жана көндүмдөр) менен ОН (окуу натыйжалары) ортосундагы айырманы аныктай албагандыгы. Бул түшүнбөстүк аларга билимди, көндүмдөрдү жана көндүмдөрдү баалоодон конкреттүү окуу натыйжаларын иштеп чыгууга өтүүнү кыйындатат.
Окутуунун уюштуруучулары ар кандай билим берүү программаларында окуу процессинин сапатын камсыз кылууда туура түзүлгөн окуу натыйжалары жана аларга жетүү боюнча системалуу иш негизги ролду ойноорун баса белгилешет. Университеттин эксперттери катышуучуларга билим берүү жетишкендиктерин баалоодон билим берүү жетишкендиктерин эффективдүү калыптандырууга жана өлчөөгө ийгиликтүү өтүү үчүн керектүү инструменттерди жана практикалык көндүмдөрдү беришет.