Евразия эл аралык университетинин Жарчысы

Урматтуу кесиптештер!

"Евразия эл аралык университетинин Жарчысы" журналы өзүнүн биринчи санын чыгарат. Журналдын башкы редактору кесиптештерин жана авторлорун кандай кабыл алат!

"Евразия эл аралык университетинин Жарчысы" журналы окурмандарыбызга ачык жана жеткиликтүү болоруна, ошондой эле окурмандар менен да, илимий макалалардын авторлору менен да конструктивдүү диалог түзүүгө мүмкүндүк берерине ишенебиз. Менимче, "Евразия эл аралык университетинин Жарчысы" журналы мезгилдүү басылмалардын арасында татыктуу орунду ээлейт жана академиялык коомчулук тарабынан суроо-талапка ээ болот. Биз "Евразия эл аралык университетинин Жарчысы" журналынын беттеринен ала турган маалымат окурмандарыбыздын дүйнө таанымын байытууга жана биздин материалды илимий жана практикалык ишмердүүлүктө колдонууга мүмкүндүк беришине умтулабыз.

Биздин журнал ар кандай адистиктеги адамдардын категорияларына арналган. Бул-тажрыйба алмашуу, илимий-изилдөө иштеринин натыйжаларын жарыялоо, илимий жетишкендиктер жөнүндө сүйлөшүү үчүн маалыматтык аянтча. Жаш илимпоздор үчүн бул алардын илимий чөйрөсүндөгү алдыңкы адистердин жана эксперттердин сунуштарын, балким, колдоосун алуу үчүн эң сонун мүмкүнчүлүк. Тажрыйбалуу кесиптештер үчүн бул кесиптик өсүүнүн жана тиешелүү тармактардагы адистер менен интеграциянын келечеги.

"Евразия эл аралык университетинин Жарчысы" журналынын биринчи саны 25-апрель салттуу музыка күнүнө арналган Кыргыз Республикасынын Салттуу музыка жумалыгына арналган, ал 2004-жылдан бери Кыргыз Республикасынын Маданият, Маалымат, Спорт жана жаштар саясаты министрлигинин, Кыргыз Улуттук илимдер академиясынын, Кыргыз Улуттук "Манас" театрынын, Ош мамлекеттик университетинин, "Евразия эл аралык университети" билим берүү мекемесинин жана "кыргыздын салттуу музыкасы"фондунун көмөгү жана колдоосу менен белгиленип келет.

Кыргызстандагы салттуу музыка жумалыгында өткөрүлүп жаткан маданий иш-чаралар окумуштуулардын, музыканттардын, окутуучулардын үмүтүн актап, этномузыкологдор менен салттуу музыкалык искусствону алып жүрүүчүлөрдүн оозеки салтты сактоо, өнүктүрүү жана жайылтуу максатында биригишине шарт түздү.

"Евразия эл аралык университетинин Жарчысы" журналы аянтча түзүп, маданияттын ар кандай тематикалык тармактары боюнча илимий макалаларды жайгаштырган, алардын авторлору жакынкы идальдык чет өлкөлөрдүн өкүлдөрү.

Алардын илимий макалаларында жогоруда аталган өлкөлөрдө болуп жаткан маданий жана илимий-изилдөө иштери, маданият, тил, адабият, музыка, кино, искусство жана педагогика жаатындагы көйгөйлүү маселелер чагылдырылган.

Мисалы, журналдын биринчи санында казак жана Кыргыз салттарын жана алардын кыпчуур аспаптарын салыштыруу жаатында салттык музыка искусствосун изилдөөгө арналган эмгектер олуттуу кызыгууну жаратат. Авторлор казак-кыргыз ыр байланыштарын аныктоо боюнча изилдөө жүргүзүшкөн. Санариптештирүү доорунда казакстандык элдик аспаптардын үн китепканасын санариптештирүү жана салттуу аспаптык музыканын ыкмаларын колдонуу көңүл сыртында калган жок. Салттуу кол өнөрчүлүк жаатында илимий-изилдөө, маданий-агартуу иштерин уюштурууда билим берүү процессинин катышуучуларынын керектөөлөрүн талдоого чоң көңүл бурулду.

Салттуу музыкалык кесипкөйлүктү көрсөтүүнүн тарыхый-культорогикалык аспектилери, оозеки-элдик музыкалык маданияттын методологиялык аспектилери көңүл сыртында калбайт.

Ар бир илимий эмгек баа жеткис. Биздин журналга сапаттуу илимий макалалар жана авторлордун географиясынын кеңейишин каалайм.

Авторлор, кызматташууга чакырабыз!