2024-жылы Нооруз майрамы!

Евразиялык Эл аралык университетинде Борбордук Азиянын жана башка аймактардын көптөгөн элдери майрамдаган байыркы салттуу майрам Ноорузду салтанаттуу майрамдоо аземи болуп өттү. Университеттин негиздөөчүлөрү студенттерди, окутуучуларды жана кызматкерлерди чогуу көңүл ачуу жана майрамдоо үчүн чогултушту. Майрамга ошондой эле режиссёр жана сценарист Дальмира Тилепбергенова, театр жана кино актрисасы Тайлайкан Абазова, советтик жана кыргыз нейрохирургу, медицина илимдеринин доктору Миталип Мамытович сыяктуу коноктор чакырылган.

Майрамдын негизги окуясы молчулук менен берекенин символу болгон салттуу десерт – сүмөлөк даярдоо болду. Майрамдык дасторкон жайылып, улуттук жаркын оймо-чиймелер менен кооздолуп, кыргыз элинин салттуу ашканасынан, Индия менен Пакистандын ашканасынан түрдүү даамдар коюлду.

Мындан тышкары, майрамдык иш-чаранын алкагында концерттик программа уюштурулуп, анда таланттуу студенттер Нооруз майрамын белгилеген түрдүү элдердин маданий мурастарын чагылдырган ыр, бий жана башка спектаклдерди аткарышты.

Майрам салттуу оюндарсыз өтмөк эмес, мисалы: "Аркан тартыш", "Кыргыз күрөш", "Тогуз коргоол", «Ордо». Катышуучу студенттерге сертификаттар жана кубоктар тапшырылды.

Университетте Нооруз майрамы ар түрдүү маданияттарды жана улуттарды ынтымактуу, шаңдуу жана майрамдык маанайда бириктирүүгө эң сонун мүмкүнчүлүк болду.