ЕЭУ Индия менен Пакистандан студенттерди коргоого келди

Кыргызстан ар дайым маданий көп түрдүүлүктү баалаган жана колдогон өлкө болуп келген. Азыркы оор мезгилде мекенинен убактылуу алыста жүргөндөргө тилектештик жана камкордук көрсөтүү өзгөчө маанилүү. 2024-жылдын 17-18-майында Бишкекте болгон окуяларга байланыштуу ЕЭУнун кызматкерлери жана мугалимдери чет элдик студенттерди коргоп чыгышты. ЕЭУнун администрациясы алардын өмүрү жана коопсуздугу үчүн олуттуу тынчсыздануусун билдирди. Профессордук жамаат менен бирдикте университеттин жатаканаларында жана жатаканаларында жашаган чет элдик студенттердин тынчтыгын камсыз кылуу чаралары көрүлүүдө. Муктаж болгондорду тамак-аш менен камсыз кылуу, керек болсо студенттерди жатаканадан университеттин жатаканасына көчүрүү чаралары көрүлүүдө. Күн сайын укук коргоо органдары менен биргеликте ЕЭУнун жатаканасынын жанында күзөт уюштурулуп, жатаканаларда жашаган студенттер менен байланыш түзүлүп турат.

Азыркы оор мезгилде мекенинен убактылуу алыста жүргөндөргө тилектештик жана камкордук көрсөтүү өзгөчө маанилүү. Евразиялык Эл аралык университетинин аракеттери улутуна карабастан бардык студенттер үчүн коопсуз жана колдоочу чөйрөнү түзүүгө багытталган. Мындай мамиле эл аралык байланыштарды чыңдоого гана жардам бербестен, кыргыз коомунун чыныгы баалуулуктарын – урмат-сый, боорукердик жана меймандостукту көрсөтөт.